غواصی آزاد (FREEDIVING) چیست؟

غواصی آزاد (FREEDIVING) چیست؟
غواصی آزاد به نوعی از غواصی گفته می‌شود که شخص بدون استفاده از تجهیزات تنفسی و تنها با تکیه بر نفس حبس شده در ریه‌های خود به زیر آب رفته و به فعالیت می‌پردازد.

استفاده از نفس حبس شده، اولین روش ورود انسان زیرآب بوده و انسان‌های دوران باستان با استفاده از این روش به جمع‌آوری غذاهای دریایی و سایر امور مربوط به زیر آب می‌پرداختند. ولی امروزه اکثر غواصان آزاد با اهداف ورزشی و تماشای دنیایی متفاوت یادگیری غواصی آزاد را شروع می‌کنند. نیاز به تجهیزات کم، قابل اجرا بودن در بیشتر سایت‌های غواصی و حس آزادی مانند یک دلفین، بدون تکیه بر تجهیزات تنفسی باعث جذب علاقه‌مندان زیادی به این رشته پر هیجان شده است و این علاقه به استفاده از غواصی آزاد در سرتاسر جهان تا آنجا افزایش یافت که سازمان معتبر بین‌المللی CMAS شروع به ثبت رکورد و برگزاری مسابقات جهانی غواصی آزاد کرد و متولی اصلی برگزاری مسابقات جهانی غواصی آزاد شد و استانداردها و دوره‌های آموزشی تخصصی را به این منظور تدارک دیدند تا افراد علاقه‌مند بتوانند در دوره‌های آموزش شرکت کنند و به صورت کاملا ایمن و با آگاهی کامل از این نوع از غواصی مفرح لذت ببرند.

با توجه به گستره آبی در جنوب و شمال کشور و پرطرفدار بودن رشته مفرح غواصی آزاد فدراسیون نجات‌غریق و غواصی تصمیم دارد فعالیت‌های آموزشی غواصی آزاد تحت استانداردهای سازمان CMAS را در تمامی سطوح، مسابقات و رکوردگیری استخری و آب‌های آزاد را آغاز کند.

سطوح دوره های غواصی آزاد CMAS:

 

دوره‌های غواصی آزاد استخری

سطوح دوره‌های غواصی آزاد استخری بر اساس مدت زمان حبس نفس و مسافت مشخص شده است.

DISCOVERY POOL DIVER

1 STAR POOL DIVER

2 STAR POOL DIVER

دوره‌های غواصی آزاد، آب‌های آزاد

سطوح دوره‌های غواصی آزاد در آب‌های آزاد بر اساس مدت زمان حبس نفس، مسافت و عمق مشخص شده است.

DISCOVERY APNEA DIVER

1 STAR APNEA DIVER

2 STAR APNEA DIVER

3 STAR APNEA DIVER

 

رکوردگیری و مسابقات غواصی آزاد

مسابقات غواصی آزاد و ثبت رکورد یکی از فعالیت های پر طرفدار سازمان CMAS است که سالانه چند بار در قالب مسابقات جهانی استخری یا آبهای آزاد برگزار می شود.

معیار این مسابقات زمان حبس نفس، مسافت و عمق است.

برخی از رکوردهای جهانی CMAS

رکورد جهانی حبس نفس (STA): ده دقیقه و چهل و پنج ثانیه

رکورد جهانی مسافت (DYN): 316 متر

رکورد جهانی عمق (CWT): 125 متر

 

تنظیم و گردآوری: امین جدیدی

۷ اسفند ۱۳۹۸ ۱۱:۱۱
تعداد بازدید : ۵۹۴

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید